דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

מוזאונים ואתרי תיירות

אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב
שעות פתיחה: א'-ה' 08:30-15:00, שישי ושבת  בתיאום מראש. מיקום: רחוב אבינועם נחמני, סמוך לפארק המדע (ולאולם האירועים שמיים כחולים) 

אתר הפרדסנות ע"ש מינקוב הוא הפרדס הראשון ברחובות, שניטע על ידי זלמן מינקוב בשנת 1904. בפרדס עבדו אנשי העלייה השנייה אשר החיו את העבודה והשפה העברית.

 

בית דונדיקוב
בית זה היה השלישי שנבנה במושבה. הוא נמצא בראש הגבעה של חירבת דוראן, הגבעה שעליה הוקמה  רחובות. בונה הבית היה ממייסדי רחובות וחבר הוועד הראשון של המושבה.לאחר שמשה סמילנסקי נשא את אסתר לבית דונדיקוב לאישה, הוא עבר להתגורר בו, והבית היה לאחד הבתים המרכזיים ביישוב העברי.בחצר נמצאות אבני בית - בד עתיקות

 

בית ויצמן- מכון ויצמן למדע
הבית נבנה בשנת 1936 לפי תוכניתו של האדריכל המפורסם אריק מנדלסון. מנדלסון בתכנון בית ויצמן בחר בתשליב גיאומטרי, עשוי סביב מדרגות מעגליות מוארות בחלונות צרים וגבוהים.חדר הספרייה והטרקלין בנויים באגפה של החצר הפנימית, סביב בריכת השחיה, מדרום. חדר האוכל מצוי באגפו הצפוני של הבית ואילו חדרי השירותים, והמרתף.
למעבר לאתר בית ויצמן לחץ כאן

 

גן המדע - מכון ויצמן למדע
גן המדע על שם קלור, הינו מוזאון מדע הראשון מסוגו בעולם, הפועל תחת כיפת השמים.גן המדע נמצא בתחום מכון וייצמן וכולל קרוב ל - 100 מתקנים אינטראקטיביים המאפשרים לכל מבקר לחוש וללמוד תופעות טבע שונות.עשרות המוצגים בגן מדגימים תופעות ועקרונות פיסקליים מחיי היום-יום ומאפשרים למידה והנאה מגיל 5 עד 105. שעות

 

מוזיאון מכון איילון
סיפורו של מכון איילון הוא פרשיה עלומה, שהתרחשה בשנים 1945- 1948 בין תום מלחמת העולם השנייה ועד הקמת מדינת ישראל. תחת עינם הפקוחה של הבריטים, ששלטו בארץ, הקים ארגון ה"הגנה" מפעל תת-קרקעי לייצור כדורים לתת-מקלע "סטן" בגבעת הקיבוצים, בצפונה של העיר רחובות, בסוף שבת 1945. כינוי הסתר

 

מתחם ראשונים:

בית קנטרוביץ:
בית זה הוא בית המגורים השני ברחובות. מתחת לבניין היה מרתף יין. בחצר היה היקב הראשון של "אגודת הכורמים" הרחובותית, שנוסדה בשנת תרס"ג (1903). שלא בעונת הבציר שימש היקב כאולם תאטרון וכאולם התעמלות של "מכבי" רחובות
 

בית יוספזון לייב (רחוב יעקב 20):
בית המגורים הראשון שנבנה ברחובות. בנה אותו לייב יוסיסוב (ששינה את שם משפחתו ליוספזון). אבן הפינה לבית הונחה ב-ט"ו באב תר"ן (1890). האסיפה הכללית הראשונה של התושבים,  נערכה  בי"ט בכסלו תרנ"א בבית יוספזון , הבית היחיד שכבר היה בנוי במושבה, ובה נבחר הוועד הראשון.
הבית הוא אב טיפוס לבתים הראשונים במושבה.  הבית בנוי "דבש", אבני כורכר מלוכדים בטיט, גג רעפי מרסיי , וחומה המקיפה אותו, חלונות צרים וארוכים עם מרתף, עליית גג וחדר מגורים מרכזי גדול. הבית נבנה בקדמת החלקה ומאחוריו חצר מלבנית ארוכה ובה עצי פרי ומשק עזר. החומה סביבו נבנתה מאבן כורכר מקומית.
אחד מסיפורי הפולקלור, עוסק בקביעת מיקומם של שני הבתים הראשונים במושבה, ביתם של יוספזון וקנטרוביץ'. על פי הסיפור לאחר חתימת החוזה לרכישת אדמות דוראן, ביקשה אולגה חנקין מקנטרוביץ ויוספזון ללון לילה על אדמתם, כדי לקבוע חזקה עליה. הם עלו על שתי הגבעות במרכז אדמת דוראן - קנטרוביץ עלה על הגבעה שממערב לדרך ויוספזון על הגבעה שממזרח - וצעדו זה לקראת זה. ובמקום בו שמעו זה את קריאתו של זה, עצרו וקבעו את מקום מגוריהם.

 

בית דונדיקוב אברהם יהושע (רחוב יעקב 32):
השלישי שנבנה במושבה על ידי אברהם יהושע דונדיקוב ממייסדי רחובות וחבר הוועד הראשון של המושבה. הוא נמצא בראש הגבעה של חרבת דוראן, הגבעה שעליה הוקמה רחובות. בית דונדיקוב עמד בלב חצר רחבת ידיים, שהיתה מכוסה מרבד של פרחי בר, שדירת עצי אקליפטוס ודקל וושינגטוניה. השטח השתרע עד רחוב בנימין. חומת אבני  כורכר הקיפה את הבית. במרכז היתה אורווה. עליית הגג של הבית שמשה מגורי פועלים בשנותיה הראשונות של המושבה.
בבית דונדיקוב חי בעשרים שנות חייו האחרונות משה סמילנסקי. לאחר פטירת אשתו צילה ב- 1933 הוא נשא לאישה את אסתר דונדיקוב ועבר להתגורר בביתה. (כאן המשיך את פעילותו הענפה בה עסק משך כארבעים שנה בביתו שברחוב יעקב 27 : ניהול עניני התאחדות האיכרים שסמילנסקי היה נשיאה, פגישות בענייני הישוב שסמילנסקי היה ממנהיגיו, ענייני ה"הגנה", תוכניות לגאולת הקרקע וכתיבת מאמריו וספריו הרבים).
טל': 08-949-4721

 

בית בתיה מקוב (רחוב יעקב 11):  
הבית נבנה בשנת 1890 על ידי בתיה מקוב, האישה היחידה שהייתה בעלת נחלה משלה בין המייסדים, ומהדמויות הבולטות של רחובות בראשיתה. בחצר הבית היה טאבון ששימש את נשות המושבה לאפיית לחם, במרתף הבית היה יקב. (הבית בנוי מאבני כורכר מחוזקות בטיט מטויחות, עם גג רעפים. הבית שונה במשך השנים על ידי תוספות שונות).

 

בית משפחת חביבי:
יחזקאל חביבי (ביבי) נולד בפרס (1883) עלה לארץ בשנת 1903 נפטר בשנת 1968 אסתר חביבי נולדה בפרס (1887) עלתה לארץ שנת 1903 נפטרה בשנת 1971, בשנת 1903 עלו ארצה. כשהוריהם נפטרו יצאו בני הזוג לחפש עבודה במושבות והגיעו לרחובות, שם עבדו תחילה כפועלים בכרם וגרו בצריף של החברה קדישא.

 

בית אייזנברג עובד (רחוב יעקב 21) :
עובד בן אהרן אייזנברג, היה מפעילי התאחדות האיכרים.
הבית היפה נבנה בשנת 1922. החצר מוקפת חומת אבני כורכר ובתוכה עצי אקליפטוס גבוהים.

 

"סמילנסקי" בית הספר הראשון במושבה (רחוב יעקב):
בית ספר ע"ש סמילנסקי, בית הספר הראשון במושבה. בית הספר נוסד בשנת תרנ"ג והחל לפעול ב"שאלאש". משם עבר לצריף שנבנה עבורו ברח' בנימין ולבסוף לרח' יעקב, למבנה שבנתה חברת "כרמל" עדין ניתן להבחין באגף הישן שבנתה חברת כרמל בשנת 1900.  בית הספר ברחובות היה הראשון בארץ שלמדו בו ערבית כשפה זרה, ולא צרפתית או גרמנית כפי שהיה מקובל, והראשון בארץ שדיברו בו עברית במבטא ספרדי. רחובות הייתה ידועה כמושבה דוברת עברית והייתה ידועה בקנאותה לשפה העברית.

 

גן הילדים הראשון (רחוב יעקב 44):
גן הילדים הראשון ברחובות נפתח בשנת תרס"ב (1902). הגן נבנה מכספי חברת "כרמל", שבנתה גם את בית הספר. הגן נמצא ברחוב יעקב, צמוד לבית הספר. הגננת הראשונה בגן היתה יהודית הררי, בתו של אהרן איזנברג. רחל בלובשטיין (המשוררת) ואחותה שושנה הגיעו לרחובות בשנות העלייה השנייה. הן למדו עברית בגן הילדים, בדרך זו האמינו כי תרכושנה את השפה במהירות. בגן הילדים הראשון נמצא כיום הארכיון ההיסטורי העיר רחובות, הארכיון לתולדות רחובות בא לספר את סיפורה של המושבה. מושבה שהוקמה ע"י ציונים חלוצים בשנת 1890, וממנה התפתחה עיר ואם בישראל. הארכיון  מציג את סיפורה של רחובות עד לשנת 1950. באתר מובאים הפנים השונות של החיים הציבוריים והפרטיים של המושבה ותושביה. תחומי החיים השונים נפרשים כאן דרך סיפורים אישיים והיבטים היסטוריים כלליים יותר, המשקפים גם את מה שעבר על כל הישוב בשנים אלה.
למעבר לאתר הארכיון לחצו כאן

 

בית העם (רחוב יעקב פינת רחוב מנוחה ונחלה):  
ב-ז' אדר תרע"ב (1912) הונחה אבן הפינה לבית העם של המושבה רחובות. האולם נבנה על חלקת אדמה, שנתרמה ע"י יעקב ברוידא שביקש  שעל השטח שתרם יבנו מבנים לטובת הציבור. זאב גלוסקין, כלכלן ועסקן שהיה מראשי אגודת "מנוחה ונחלה", יסד ברוסיה את חברת "כרמל"-  חברה לשיווק יינות יקבי הברון. 20% מהרווחים הכספיים שקיבלה החברה נתרמו לוועד המושבה ברחובות לשם בניית גן ילדיםבית הספר הראשון ובית-העם. כבר בשנת 1899 הבטיח גלוסקין שחברת "כרמל" תממן את הקמת בית העם, שיהיה מרכז חיי התרבות של המושבה. חלפו כ- 12 שנים, חברת "כרמל" רכשה את האדמה מוועד המושבה, ועמדה בהבטחתה. הבית נבנה בסגנון אקלקטי אופייני, המזכיר טירה עתיקה בשילוב אלמנטים מחומת ירושלים. בית העם שימוש כמרכז החיים התרבותיים, החברתיים והציבוריים של המושבה.
למעבר לאתר לחצו כאן
טל': 08-9232200

 

בית הכנסת הגדול (רחוב בנימין פינת מנוחה ונחלה)
בית הכנסת "אהל שרה", הידוע גם בשם "בית הכנסת הגדול, נבנה בראשית שנת תרס"ד (1903) והיה בית הכנסת הראשון במושבה. הבית עומד על גבעה בפינת הרחובות בנימין ומנוחה ונחלה, הנקודה הגבוהה ביותר במושבה בעת בנייתו, שממנה נראה כל נוף