דלג לתוכן העמוד דלג לתפריט נגישות

פארק העסקים רחובות ע"ש הורוביץ

תוכנית רח/2110 להקמת אזור תעסוקה ע"ש בן ציון הורוביץ ברחובות הנה תוכנית בתוקף, אשר שטחה הכולל הוא 573 דונם, בכללם שצ"פים , קנטרי קלאב , מרכז ספורט עירוני ומבני תעשייה מסחר משולב תעשייה.

התוכנית התגלגלה במסדרונות התכנון כ- 15 שנה, עד אשר קיבלה תוקף בשנים האחרונות וקודמה משמעותית על ידי ראש העיר הנבחר, רחמים מלול. מלול קיבל את אזור מערב העיר בתחילת פיתוחו והחליט למנף ולחזק את האזור ובכך למצות את הפוטנציאל הקיים שעד כה שכב רדום בתוכניות מגרה. בשנתיים האחרונות אזור מערב העיר צבר תאוצה, הוקם מחלף כפר גבירול וכביש כניסה חדש לעיר ממערב (411), המחבר לכביש בית עובד יבנה (42) ומנגיש את מערב העיר למרכז. בימים אלו מבוצע קידום זמינות להקמת מחלף גד פינשטיין בכניסה לאזור התעסוקה והוא צפוי להביא להנגשה נוספת של האזור, שתושלם עם סלילת כביש 411 ממערב ועד לצומת הכותנה (קריית עקרון) על כביש 40 (בילו-רמלה). בנוסף באזור אוכלסה השכונה הצבאית נאות כרמים, כ- 278 קוטג'ים ששידרגו משמעותית את האזור יחד עם המשך הבנייה ברחובות ההולנדית הסמוכה לה, שם נבנו כבר כ- 1100 יחידות דיור לצד פרויקטים סמוכים, כגון אביסרור הבונה את "רחובות מערב" בשכונת כפר גבירול, על 960 יחידות הדיור שנמצאות בשיווק. 

בשנים האחרונות חלה תפנית דרסטית והתוכנית קודמה על ידי מלול, במטרה להתחיל הליך של מיתוג אזור התעסוקה, להרחיב את אפשרויות  המסחר ולמצב אותו כתעשייה תומכת היי-טק ולמנוע מהאזור להפוך לאזור תעשייה מסורתית. דוגמא למבנים המיועדים לקום ניתן כבר כיום לראות מעבר לכביש ב"פארק תעשיות אפריקה ישראל".  

לנגד עיננו עומד אזור תעסוקה תוסס, המשלב מסחר לצד מסעדות, בילוי ופנאי ויחד עם זאת האזור לא יקבל אופי של קריית היי-טק ובכך נשמור על פארק המדע של רחובות כמוביל בתחום. בכדי לשמר את הצביון של תעשייה ומסחר תומכי היי-טק.

בהנחיית ראש העיר, החלה החברה לפיתוח כלכלי (הלר) בביצוע השקעות עצמיות בעבודות תשתית נרחבות. עד היום הושקעו כ- 25 מיליון שקל בתכנון וביצוע פריצת דרכים, מים, ביוב, ניקוז, תאורה, כיכרות ועוד. המבנים הראשונים אוכלסו במבני תעשייה משולב מסחר של חברת "שברם" שעברה מראשון לציון ובנתה את ביתה ברחובות, על פני כ- 3500 מ"ר. המבנה השני הינו "בית יעל", אליו עברה מכללת פרס שסגרה עסקה במקום ל- 10 שימוש במבנה.

השאיפה בסופו של דבר היא לשלב בין תנופת מגורים לבין תעסוקה לתושבים. כדי להוביל את עיר המדע והתרבות למימוש פוטנציאל קיים של מכוני מחקר והשכלה ואוכלוסייה צעירה ואקדמאית, אנחנו נדרשים להציע פתרונות תעסוקה הולמים. המכללה תאכלס כ- 3000 סטודנטים והיא מוכרת מל"ג. בנוסף, היזמים של בית יעל "גב יסודות", החלו בהקמת מבנה נוסף, המשלב מסחר ומשרדים על פני כ- 8000 מ"ר.

התב"ע מאפשרת בנייה של מבני תעשייה ומסחר. שטח שצפ"ים נרחב, הכולל מתקני כושר, פיתוח ברמה גבוהה ומוקפדת, המשלבת כיכרות וריסון תנועה, שבילי אופניים ועוד. בחלקו הדרומי של המתחם מתוכנן הקמת פאאור סנטר ובו עוגן מסחרי נרחב של כ- 32 אלף מ"ר בנוי, הכוללת גם תחנת רכבת יזמית, מהבודדות מסוגה בארץ.